Prawnicze porachunki

Czy we współczesnych serialach o prawnikach, wciąż zdarzają się prawnicze wpadki?

W ostatnim poście analizowałam serial „Sędzia Anna Maria Wesołowska”, pod kątem jego prawdziwości i sytuacji różniących się, od tych, które zachodzą podczas prawdziwych sprawach sądowych. Tym razem skupimy się na serialu bardziej wyreżyserowanym. Czy będzie to miało jednak wpływ na prawniczą zgodność?

prawnicze sprawy

Chyłka – Kasacja”

Jest to serial cieszący się dużą popularnością. Mimo tego, iż jest on mocno wyreżyserowany, zaskakujące są w nim, bardzo zgodne z rzeczywistością – prawnicze wątki. Mimo dużej skali zgodności, również w tym serialu, udało mi się znaleźć sytuacje, które różnią się od tych rzeczywistych.

prawnicze sprawy 2

1. Strój więzienny oskarżonego

Strój więzienny jest praktykowany tylko w zakładach karnych typu zamkniętego, oraz w aresztach śledczych tego typu. Oskarżony nie może w więzieniu nosić swoich własnych ubrań. Owe zapewnia mu więzienie. Natomiast, nie oznacza to, iż musi to być przedstawiony na zdjęciu do góry kostium. Poza tym, w czynnościach procesowych, czyli na przykład w rozprawie sądowej – oskarżony występuje w swojej własnej odzieży.

 sprawy prawnicze3

2. Wyświetlanie zdjęć z miejsca zbrodni na ekranach

Takie ekrany znajdują się obecnie już w większości sądów. Natomiast ich cel jest zupełnie inny. W sądach stopniowo pojawia się nagrywanie rozpraw. Ułatwia to pracę wielu osobom. Na przykład, dzięki nagranym rozprawom, protokolant nie musi pisać szczegółowo tego co mówi świadek. Zamiast tego przygotowuje się skróconą wersję protokołu. Te ekrany są wykorzystywane do wyświetlania właśnie tych rozpraw, w wersji wideo.

prawnicze sprawy 4

3. Zeznawanie policjanta na sali rozpraw

Policjanci, którzy pracowali nad daną sprawą, mogą oczywiście być świadkami w tej sprawie. Natomiast, ich zeznania nie mają jakiejś szczególnej mocy, które są bardziej wartościowe od innych zeznań. Chyłka pyta policjanta na sali sądowej, o jego prywatną opinię na konkretny temat. W rzeczywistości nie powinno mieć to miejsca. Tak samo jak mężczyzna ten nie powinien podejmować się oceny dowodów, w danej sprawie.

 Sprawy prawnicze 9

4. Wyrok jest orzekany na pierwszej rozprawie 

W rzeczywistości jest to praktycznie niemożliwe. Często nie ma możliwości, aby przesłuchać wszystkich świadków na jednej rozprawie. Poza tym, często w trakcie rozprawy wychodzą na jaw nowe dowody. Dlatego też potrzebne są następne rozprawy do wyjaśnienia danej sprawy. Ważne jest to też dlatego, aby wyrok był sprawiedliwy. Sąd powinien mieć czas, aby przemyśleć każdy dowód i wydać odpowiedni wyrok.

Sprawy prawnicze 8

5. Aplikant uczedtniczy w rozprawie kasacyjnej 

Koło Chyłki, miejsce zajmuje aplikant. Nie zostaje on przedstawiony jako strona, natomiast mimo tego, nie powinien on występować przed sądem najwyższym. W takich rozprawach nie uczestniczą aplikanci, oraz osoby oskarżone.

Sprawy prawnicze 10


Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *